Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday142
mod_vvisit_counterThis week299
mod_vvisit_counterThis month2463
mod_vvisit_counterAll days328206

Online (20 minutes ago): 3
Today: Дек 18, 2017
 
Balcan Comics Creator
Конкурс за 14-тиот Меѓународен Салон за стрип - Велес 2016 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   

Конкурс за 14-тиот Меѓународен Салон за стрип - Велес 2016

Пропозиции:

-Право на учество имаат сите автори од цел свет, без разлика на полот и возраста;

-Должината на стрипот да биде од 1 до 6 таблии тоа на А4 формат, (мин.300дпи ако се испраќа по електронски пат).Доколку стрипот е на една страна треба да биде со најмалку  5 сликички

НАПОМЕНА :Доколку стрипот е во боја , препорачливо е истиот да се испрати преку пошта или достави лично.

-Стриповите нема да бидат вратени, .Со самото испраќање организаторот се стекнува со право да ги објавува и презентира заедно со авторите   во  склоп на промоција на своите активности.

-Авторите коишто ќе испратат свои стрипови влегуваат во комбинација за обезбедување на пат , сместување и исхрана во текот на 14   Интернационален салон на Стрип „Велес 2016“(средината на октомври)

-Tемата на стрипот е слободна.Секој автор (билo цртач, туш ,колор ) може да учествува со само еден  стрип; Исклучок има за  сценаристите каде се дозволува да едно лице направи сценарио за повеќе стрипови.

-Учесниците коишто се во основно образование треба да се насочат кон своите основни училишта заради раширување  на информацијата, организирано пријавување како и избор на тема за цртање.

-На еден стрип можат да работат повеке автори (притоа да се напише кој што направил: сценарио, молив, туш...)

-Заедно со стрипот да се испрати лична биографија (име и презиме со фотографија, дата на раѓање адреса, и држава од каде е авторот ,е маил  како и година кога е стрипот нацртан..Исто така на сите  стрипови треба бидат наведени авторите како и називот на стрипот .Пристигнатите стрипови, без овие информации, нема да бидат земени во предвид за награди.

-Стриповите од македонски автори(со исклучок на ситуации кога сценаристот е од друга земја) треба да бидат на македонски јазик и кирилско писмо.

-Сите пристигнати стрипови ќе бидат земени во конкуренција за излагање во склоп на

изложбата во склоп на  Салонот на  стрип со реална можност за друг вид на промоција

-Пристигнатите стрипови ќе бидат разгледани од тричлена интернационална комисија којашто  ќе направи избор и ќе ги предложи следните награди:

 • Прва награда, 200 ЕУ* ''Златен  стрип '',  и диплома за прво место.
 • Втора награда, диплома за второ место.
 • Трета награда,  диплома за трето место.
 • Награда за најдобро сценарио, диплома.
 • Награда за најдобар млад автор до 18 години, диплома.
 • Други специјални награди

Рокот за испракање е до 20-ти Септември 2016 година,освен за  ученици, рокот за нив е 25 мај 2016

Тие може да се испратат на

 1. a)Адреса: Стрип Центар на Македонија – Велес (за конкурсот)

Ул. Васил Горгов, бр.78 ,1400 Велес ,Република Македонија

б)      Или преку Е-маил: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите " style="padding: 0px; margin: 0px; color: rgb(11, 85, 196);"> Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

 За повеќе информации може да се јавите на телефон 0 75374155

 
Годишни извештаи PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   

1. Годишен извештај 2013

2. Годишен извештај 2014

3. Годишен извештај 2015

 
Стрипови 2015 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   

kreator-21

Повеќе...
 
ЗАВРШНИ СМЕТКИ ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 3 ГОДИНИ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   

zavrsna-smetka-2012

Повеќе...
 
Стрипови 2014 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Administrator   

kreator-19

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 Следно > Крај >>

Страница 1 од 7

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Кој е онлине

Има 14 гости присутни
Forum