Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday143
mod_vvisit_counterThis week300
mod_vvisit_counterThis month2464
mod_vvisit_counterAll days328207

Online (20 minutes ago): 4
Today: Дек 18, 2017
 
Велес и Призрен - градови на стрипот PDF Печати Е-пошта


Изложба на Стрип центарот на Македонија-Велес во Призрен, Косово.

Минатиот викенд, претставници на Стрип центарот на Македонија-Велес престојуваа во Призрен, Косово кадешто  во соработка со Стрип организацијата “Џенет” од истиот град, организираше изложба на стрип. Истата изложба  е во склоп на проектот “НОВИ СТРИП СОСЕДСТВА” и беше вистинска можност за унапредување  на соработката, започната за време на неодамнешниот Меѓународен Салон на Стрип “ВЕЛЕС 2009” .На изложбата се  презентираа дела од стрип автори од Македонија, Бугарија и Косово

Масовноста  на оваа изложба, како и срдечниот и топол пречек низ целиот наш престој, се солиден индикатор дека стрипот е космополитска култура која дава солидни можности за презентирање на посебностите. Воедно Стрип центарот на Македонија уште еднаш покажа дека е вистински стрип амбасадор на нашата земја, промовирајќи го македонскиот стрип преку границите.

Проектот “НОВИ СТРИП СОСЕДСТВА”, којшто е финансиран од страна на Европската Културна Фондација-Холандија, ќе заврши со организирање на  изложба во Софија, Бугарија. Истата ќе се одржи после завршувањето на божиќните празници.


 

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum