Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday143
mod_vvisit_counterThis week300
mod_vvisit_counterThis month2464
mod_vvisit_counterAll days328207

Online (20 minutes ago): 4
Today: Дек 18, 2017
 
Меѓународна изложба PDF Печати Е-пошта

  

На оваа  меѓународна изложба ќе се претстават дела на тема маскулинизација во традиционален стрип ...


На оваа  меѓународна изложба ќе се претстават дела на тема маскулинизација во традиционален стрип со своевиден обид на жените стрип уметници да  го прекинат овој процес.

Освен отпорот на жените кон  конвенциите на жанрот во контекст на заплетот и формата  на стрип не понмалку важна цел на изложбата е да се прикаже автобиографскиот   елемент и реализам на женскиот  стрип и создавање на „женски приказни "во контекст на феминистичкиот  и родов  дискурс.

Последен важен  аспект на Изложбата е претставување на младите генерации на жени стрип уметници од Централна Европа.

Повеќе информации за фестивалот.

http://www.ligatura.eu/

 

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum