Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday76
mod_vvisit_counterThis week233
mod_vvisit_counterThis month2397
mod_vvisit_counterAll days328140

Online (20 minutes ago): 2
Today: Дек 18, 2017
 
Конкурс за 10 -тиот Меѓународен Салон за стрип - Велес 2012 PDF Печати Е-пошта

Пропозиции:

 

- Право на учество имаат сите автори од цел свет, без разлика на полот и возраста;

 

- Должината на стрипот да биде од 1 до 6 табли, и тоа на А4 формат, квалитетна копија (мин. 300дпи). Стриповите нема да бидат вратени,

- Tемата на стрипот е слободна

- Текстот во стрипот да биде испишан на македонски, англиски или на еден од јазиците од Екс - Ју просторите;

- Секој автор (билo цртач, било сценарист) може да учествува со само еден  стрип;

- На еден стрип можат да работат повеке автори (притоа да се напише кој што направил: сценарио, молив, туш...)

- Заедно со стрипот да се испрати лична биографија (име и презиме со фотографија, дата на раѓање и место како и држава од каде е авторот), како и година кога е стрипот нацртан. Пристигнатите стрипови, без овие информации, нема да бидат земени во предвид за награди.

- Сите пристигнати стрипови ќе бидат вклучени во Изложбата на Салонот на  стрип со реална можност за друг вид на промоција

 

- Пристигнатите стрипови ќе бидат разгледани од тричлена комисија и Комисијата ќе направи избор и ќе ги предложи следните награди:

Прва награда, 200 ЕУ ''Златен  стрип '',  и диплома за прво место.

Втора награда, диплома за второ место.

Трета награда,  диплома за трето место.

Награда за најдобро сценарио, диплома.

Награда за најдобар млад автор до 18 години, диплома.

Рокот за испракање е до 25-ти Септември 2012 година

Адреса: Стрип Центар на Македонија - Велес

(за конкурсот)

Ул. Васил Горгов, бр.78

1400 Велес

Република Македонија

Телефон: ++ 389 75 666979

Е-маил:  Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

 

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum