Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Македонија
Бугарија
Борис Клисурски
Сава Стефанов
Радослав Илиев
Венцислав Крстев
Косово
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday142
mod_vvisit_counterThis week299
mod_vvisit_counterThis month2463
mod_vvisit_counterAll days328206

Online (20 minutes ago): 3
Today: Дек 18, 2017
 
Бугарија PDF Печати Е-пошта

Борис Клисурски. Роден е 20 Јули 1967 година. Средна школа за применета уметност завршил во Софија. Висока школа за анимација завршил во Софија. Дипломира во Драма, Перспективи на анимацијата.

Работи на стрипови, стрип - ленти, цртани филмови.

Изложувал стрип дела во Францускиот Културен Центар во Софија, и има повеќе преставувања со цртани филмови во Бугарија, Белгија, Италија, Србија, Франција ...

Црта стрипови за повеќе бугарски весници. Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

Кликни да го видиш делото за овогодинешниов стрип салонСава Стефанов. Роден 02.05.1955 во Софија.

Работи какло илустратор во едиција за детски книги.

Работи на повеќе цртани ТВ серијали и цртани филмови, како во Бугарија, така и за американска продукција.Кликни да го видиш делото за овогодинешниов стрип салонРадослав Илиев. Роден е 3 Октомври 1961 година во Ловеч, Бугарија.

Дипломирал на Државната Академија за уметност, оддел илустрација и дизајн.

Работел како сценарист во повеќе филмови.

Учествува на повеќе изложби во Бугарија, и во Европа, со свои стрипови и дизајни за книги.

Добитник е на повеќе награди за дизајн на книги.

Кликни да го видиш делото за овогодинешниов стрип салонВенцислав Крстев. Роден 06.09.1954 година во Софија.

Завршил Ликовна академија во Софија.

Се занимава со анимација во повеќе проекти.

Моментално работи како стори-борд цртач за Американска компанија во Софија .


Кликни да го видиш делото за овогодинешниов стрип салон 

ПОКРОВИТЕЛ

Автори

Forum