Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday143
mod_vvisit_counterThis week300
mod_vvisit_counterThis month2464
mod_vvisit_counterAll days328207

Online (20 minutes ago): 4
Today: Дек 18, 2017
 
Конкурс за 7 - миот меѓународен салон за стрип - Велес PDF Печати Е-пошта

Стрип Центар на Македонија - Велес објавува

КОНКУРС ЗА СТРИП

За 7 -миот Меѓународен Салон за Стрип - Велес 2009

Пропозиции:

- Право на учество имаат сите автори од цел свет, без разлика на полот и возраста;

- Должината на стрипот да биде од 1 до 6 табли, и тоа на А4 формат, квалитетна копија (мин. 300дпи). Стриповите нема да бидат вратени, и Стрип Центарот не одговара за било какво оштетување при транспорт;

- Темата на стрипот е слободна;

- Текстот во стрипот да биде испишан на македонски, англиски или на еден од јазиците од Екс - Ју просторите;- Секој автор може да учествува со само еден стрип;

- На еден стрип можат да работат повеќе автори (притоа да се напише кој што направил: сценарио, молив, туш...)

- Заедно со стрипот да се испрати лична биографија (име и презиме со фотографија, дата на раѓање и место како и држава од каде е авторот), како и година кога е стрипот нацртан.

- Сите пристигнати стрипови ќе бидат вклучени во Изложбата на Салонот на стрип.

- Пристигнатите стрипови ќе бидат разгледани од тричлена комисија и Комисијата ќе направи избор и ќе ги предложи следните награди:


Прва награда, 200 ЕУ, ''Златен стрип'', керамичка чинија и диплома за прво место.

Втора награда, керамичка чинија и диплома за второ место.

Трета награда, керамичка чинија и диплома за трето место.

Награда за најдобро сценарио, диплома.

Награда за најдобар млад автор до 18 години, диплома.

Рокот за испраќање е до 1-ви Ноември 2009 година

Адреса:

Стрип Центар на Македонија - Велес

(за конкурсот)

Ул. Васил Горгов, бр.78

1400 Велес

Република Македонија

Телефон: ++             389 043 221 395

E-mail: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите


 

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum