Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday143
mod_vvisit_counterThis week300
mod_vvisit_counterThis month2464
mod_vvisit_counterAll days328207

Online (20 minutes ago): 4
Today: Дек 18, 2017
 
Во Велес изложба на стрип дела PDF Печати Е-пошта

Во Ликовниот салон во Велес, на 14 Септември ќе биде отворена изложба на стрип дела.

Стрип цртежите се создадени на работилницата „Богомила 2009“ што летово се одржа во ова прекрасно излетничко место, во пазувите на планината Караџица. Оваа тродневна работилница, која е дел од проектот "Култура – Роми - Стрип"  како дел  од истоимениот проект  поддржан од Ромската културна програма од Будимпешта. Делата се создадени од млади талентирани  стрип цртачи  од ромска, македонска и босанска етничка заедница. Во скоро време ќе се организираат и изложби во Ранковце, Берово, Штип и Скопје. Со овој проект, Стрип Центарот на Македонија и партнерите JEKIPE од Велес и ROMA PROGRESS од Ранковце, даваат уште еден придонес во развојот на стрип културата и културата на Ромите во стрипот.  

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum