Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday143
mod_vvisit_counterThis week300
mod_vvisit_counterThis month2464
mod_vvisit_counterAll days328207

Online (20 minutes ago): 4
Today: Дек 18, 2017
 
Нов мурал "Ѓемиџии" во Велес PDF Печати Е-пошта


За Денот на државноста Стрип Центарот на Македонија од Велес на своите сограѓани им подари мурал насловен „Гемиџии“ лоциран на стариот плоштад Којник.

На него е прикажана имагинарно збогување на Константин Кирков од вљубената, еден од тринаесетината велешани, пред тргнување во акцијата во која сите ги загубија нивните млади животи посветувајќи им ги на Македонија. Во позадината на муралот групно се нацртани останатите Гемиџии.
Автор на оваа илустрација е Никола Темков од Скопје а го изработија Ване Трајков, Ненад Станчев и Горан Мазнев. Финансиран е од Министерството за култура. Ова е четврти мурал што Стрип Центарот го црта во Велес и го прави единствен град во земјава кои на овој начин ги облагородува празните ѕидови од фасадите на зградите.

 

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum