Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday143
mod_vvisit_counterThis week300
mod_vvisit_counterThis month2464
mod_vvisit_counterAll days328207

Online (20 minutes ago): 4
Today: Дек 18, 2017
 
Биди урбан во Велес PDF Печати Е-пошта

"Биди урбан во Велес" е настанот што Стрип Центарот на Македонија во соработка со Младинскиот клуб при Фондацијата "Фокус" го организираше на 17.06.2009 година.

Истиот е реализиран во рамките на проектот "Младите за отворено општество - Локална младинска иницијатива“, во партнерство со Младинскиот образовен форум(МОФ), финансиски поддржан од ФИООМ.

Јавниот настан е организиран со цел да се подигне урбаната култура помеѓу младите во Велес преку стрип цртање, ликовни работилници, промоција на фотографии, цртање на графити, музички настап, модерен балет и возење на ролерки.

Постоењето на голем број на уметници кои немаат простор и можност да ја изразат својата креативност  и нивните дела да доживеат промоција. Младите преку цртање на графити, стрип работилница, ликовни работилници, изложба на фотографии, модерен балет, ја покажаа својата креативност пред граѓаните на Општина Велес.

На настанот учествуваа 50-тина учесници. Се нацртаа 40 стрипа, беа изложени 30 фотографии и се нацртаа 3 огромни графити.

На настанот имаше околу 300 посетители.

 

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum