Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday143
mod_vvisit_counterThis week300
mod_vvisit_counterThis month2464
mod_vvisit_counterAll days328207

Online (20 minutes ago): 4
Today: Дек 18, 2017
 
Доделена Годишната награда за развој и афирмација на стрипот во Македонија PDF Печати Е-пошта

Управниот одбор на Стрип-центарот на Македонија, со седиште во Велес, на својата последна седница  одлучи истата да ја добие Томислав Османли.

Наградата му се доделува поради неговото успешно дејствување на полето на стрип-теоријата и медиумската афирмација на стрипот и стрип-сцената во Македонија“.

Истата, како што информира Ване Трајков, претседател на Стрип-центарот на Македонија, на Османли ќе му биде врачена на годинашниот Стрип-салон што ќе се одржи од 13 до 15 ноември во Велес.

Досегашни лауреати на ова признание се Миле Топуз, Александар Сотировски, Ване Трајков и неформалната групација „Тајфа арт“.

Томислав Османли придонесува за развој на стрипот во Македонија како уредник за култура и уметност во „Млад борец“. Oрганизатор на Првата релевантна изложба на Стрип во Македонија. Автор е на првите две историски хроники за младиот и раниот македонски стрип, како и на првата и се уште единствена теоретска книга „Стрип-запис со човечки лик“ од 1987 година, реиздадена во 2002 година, која беше прогласена за книга на годината. За овој труд Османли ја доби наградата „13 Ноември“. За второто проширено издание на истата книга во 2003 година тој ја доби и наградата „Мито Хаџивасилев Јасмин“.


 

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum