Насловна
Стрип информации
За проектот
Автори и дела
Досегашни изданија
Активности
За нас
Контакт со нас
Линкови
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics
 • Balcan Comics

Посетители

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday143
mod_vvisit_counterThis week300
mod_vvisit_counterThis month2464
mod_vvisit_counterAll days328207

Online (20 minutes ago): 4
Today: Дек 18, 2017
 
Список на наградени автори и дела PDF Печати Е-пошта

Во склоп на 7-миот меѓународен Салон на стрип "Велес 2009", врз основа на претходно објавениот конкурс "Златен Стрип" доделени се следниве награди:

•  1ва награда "ЗЛАТЕН СТРИП", 200 ЕУ, плакета и керамика добиваат: Срѓан Николиќ - Пеќа и Марко Стојановиќ - двајцата од Србија за стрипот "Воена приказна"

•  2ра награда, плакета и керамика добиваат: Михаел Петруш  и Виктор Шауер - двајцата од Чешка за стрипот "God’s  Peace"

•  3 та награда, плакета и керамика добива: Игор Јовчевски – Македонија за стрипот "Стража"

•  Награда на Стрип центар на Македонија: Мирослав Мрва и Марко Стојановиќ, двајцата од Србија за стрипот "Јужњачка утеха"

•  Награда на Стрип центар на Македонија: Милорад Вицановиќ - Маза (БиХ) и Марко Стојановиќ (Србија) за стрипот "Вистини и последици“

•  Награда за уметнички израз :  Андреас Антонос, Грција за стрипот „A Dagger”

•  Награда за најдобар учесник до 18 г: Беатрис Петровска, Скопје

•  Награда за најмлад учесник: Сара Панковска,Скопје

•  Награда за најдобро сценарио :  Марко Стојановиќ, Србија

•  Награда за соработка и масовност: Основно училиште "Дедо Иљо - Малешевски" - Берово

Во склоп на 7-миот Меѓународен салон на стрип „ВЕЛЕС 2009“

 

ПОКРОВИТЕЛ

ДОСЕГАШНИ ИЗДАНИЈА

Автори

Forum